Kiedy warto kupić wózek widłowy dla firmy?

Każda działająca firma to specyficzna, unikatowa organizacja, która ma wypracowane pewne systemy pracy, rozwiązania, zadania i wykonuje je zgodnie z harmonogramem, zgodnie ze swoimi możliwościami technicznymi. Niestety wiele firm nie zarządza zadaniami optymalnie, anie nie korzysta optymalnie z czasu. Temat, jaki chcemy dziś poruszyć to zagadnienie dość trudne. Otóż kiedy w firmie warto posiadać wózek widłowy? Wbrew pozorom, odpowiedź wcale nie jest łatwa ani jednoznaczna.

Oceń czy wózek widłowy pomoże wykonać więcej pracy w krótszym czasie

wózek widłowyNiektóre zadania na zakładzie pracy mogą być wykonywać tak przez pracowników jak i przez specjalistyczne wózki jezdniowe z podnośnikiem, czyli tzw. wózki widłowe. Różnica polega na tym, że pracownik nie będzie w stanie przetransportować tak dużej liczby ładunków, jaka będzie w stanie przewieźć wózek widłowy. I tutaj nasuwa się pierwsze pytanie, kiedy dokonać zmiany? Wszystko jest kwestią obliczeń. Oceń na samym początku ilość pracy jaką wykonują pracownicy w określonym czasie. Druga rzeczą, jest próba oszacowania wartości tej pracy.

Dla przykładu w ciągu 10 godzin pracownicy są w stanie przetransportować z magazynu na samochody ciężarowe 20 ton towaru, korzystając z siły własnych rąk, wózków magazynowych, platform i innych pomocnych urządzeń (za wyjątkiem wózków widłowych).

Kolejnym krokiem będzie próba oszacowania ile ton materiału przewiezie dla tych samych czynności wózek widłowych w ciągu 10 godzin pracy. Może się okazać, że wózek widłowy wykona tę pracę w czasie znacznie krótszym, a podczas pracy zaangażowana będzie tylko 1 osoba – operator wózka. W ten sposób może się okazać, że pracownicy zajmujący się przenoszeniem towaru mogą wykonywać inne czynności, dzięki czemu firma realizować będzie szybciej zamówienia i działać prężniej, co jednocześnie oznaczać będzie wyższe dochody.

Oceń czy zwiększone dochody firmy pokryją koszty związane z utrzymaniem wózków widłowych

wózek widłowy pomocny w firmiePosiadanie wózków widłowych wiąże się niewątpliwie z kosztami. Pierwszy z nich to koszt zakupu, wynajmu wózka widłowego czy też rat leasingowych. Kolejne koszty to badania wózka widłowego, czynności serwisowe, zatrudnienie wykwalifikowanego operatora wózka, a także zakup części eksploatacyjnych takich jak klocki hamulcowe, opony, oleje, itp.

Aby inwestycja w zakup czy wynajem wózków widłowych się opłaciła koszty związane z obsługa i utrzymaniem wózków widłowych powinny być mniejsze niż zyski związane z wprowadzeniem do zakładu pracy wózka.

To czy zakup będzie opłacalny jest kwestią indywidualną. Może się okazać, że przy określonym rodzaju działalności, taki wydatek będzie zbędny.

Jeżeli nie jesteś przekonany do zakupów, a szacunkowa ocena przydatności wózka w twojej firmie obarczona jest zbyt dużym marginesem błędu, zdecyduj się na wynajem wózka widłowego na jakiś czas. Wówczas będziesz mógł określić po takiej próbie, czy reorganizacja pracy w firmie jest dla niej opłacalna czy tez nie. Po tym okresie możesz podjąć ostateczną decyzję o rezygnacji z wózków, utrzymaniu dalszym wynajmu, dobraniu kolejnych wózków widłowych, lub ich zakupie.


Komentowanie wyłączone.