Korzystanie z pojazdów do celów typowo służbowych wiąże się z ponoszeniem kosztów związanych z zakupem samochodu osobowego, ciężarowego czy innego pojazdu, który w sytuacji zakupu stanie się środkiem trwałym. Poza typowymi zakupami istnieją jednak inne formy korzystania z samochodów, bez konieczności zakupów, oraz zbędnych wydatków na cele naprawcze i serwisowania.
Leasing oraz wynajem długoterminowy
Dwie odmienne formy finansowania pojazdów służbowych to wynajem długoterminowy, oraz leasingowanie. Dla klienta końcowego, czyli korzystającego z pojazdu, najważniejszą różnicą jest sytuacja po zakończeniu umowy o korzystaniu z samochodu.
Leasing pojazdów osobowych i ciężarowych (ale również i komunalnych) polega na sfinansowaniu przez instytucję finansową zakupu pojazdu, oraz przekazaniu go w użytkowanie na czas trwania umowy leasingobiorcy. Pojazd zostaje własnością firmy leasingowej, jej użytkowanie jest ograniczone w umowie limitami kilometrów. W zależności od tego limitu miesięczne faktury przekazywane do spłaty użytkownikowi różnią się. Jest to bardzo popularna forma użytkowania pojazdów przez firmy, które mają możliwość przejęcia pojazdu po okresie leasingowania za dopłatą odpowiedniej kwoty równoważącej wartość zakupu pojazdu. Co ważne umowa ta nie zobowiązuje leasingobiorcy do zakupu i jeżeli korzystający z leasingu nie ma potrzeby przejęcia pojazdu przedłuża umowę lub podpisuje nową na nowy pojazd.
Podobne usługi dla firm świadczą wypożyczalnie samochodowe, w których usługą jest wynajem długoterminowy samochodów. Korzystanie z pojazdów wypożyczalni odbywa się pod kontrolą firmy wypożyczającej, w zależności od zapisów umowy najmu korzystający z wynajmu długoterminowego pojazdu może (ale nie musi) być zobowiązany do korzystania z wybranej przez właściciela samochodu sieci serwisowej. Korzystanie z tej formy najmu samochodów może również być objęte limitowaniem kilometrów, lub różnymi cenami wynajmu zależnych od wspomnianego limitu. Wynajem długoterminowy w zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się jednak z możliwością odkupienia wynajmowanego samochodu.
Nie tylko samochody osobowe
Leasing czy wynajem maszyn i pojazdów nie jest usługą którą kieruje się do znanych i powszechnie używanych samochodów służbowych osobowych czy dostawczych. Firmy leasingowe oferują również najem pojazdów budowlanych, ciężkiego sprzętu budowlanego, maszyn i pojazdów komunalnych, zamiatarek ulicznych dla miast i spółek komunalnych a nawet naczep i kontenerów do transportu międzynarodowego na taborze kolejowym czy statkach. Leasing w formie konsumenckiej jest również popularną formą korzystania z samochodów w niektórych krajach Europy Zachodniej – dla przykładu w Niemczech bardzo popularne jest wynajmowanie mieszkań, zamiast ich kupna na własność. Podobna sytuacja ma również miejsce na rynku motoryzacyjnym, gdzie same firmy produkujące samochody osobowe oferują leasing konsumencki – przekazują samochody na użytek konsumenta, ograniczony limitem kilometrów i wskazujący czas trwania umowy, oraz możliwość zakupu, przedłużenia wynajmu lub wymiany pojazdu na nowy z dotychczasowymi warunkami.