4 argumenty za regularną wymianą filtrów kabinowych

Konieczność wymiany filtrów w samochodach wciąż jeszcze nie przekonuje wielu kierowców. Jednymi z najbardziej dyskusyjnych są filtry kabinowe. Dlaczego tak niechętnie je wymieniamy i nie dostrzegamy nawet konieczności tego? Dla niektórych głównym powodem będą oszczędności, jednak prawdopodobnie dla większości kierowców filtry te nie mają znaczenia z uwagi na to, że jeszcze jakiś czas temu nie było ich w produkowanych wówczas pojazdach. To się jednak zmieniło i obecnie filtr kabiny jest jednym ze standardowych filtrów montowanych w samochodach i powinniśmy pamiętać o jego wymianie. Dlaczego? Oto 4 podstawowe argumenty!filtry kabinowe

#1 Dla zdrowia alergika

Zadaniem filtrów kabinowych jest – jak sama nazwa wskazuje – filtrowanie powietrza, które dostaje się do kabiny pojazdu i tym samym ochrona pasażerów i kierowcy przed szkodliwymi substancjami, które mogłyby dostać się wraz z powietrzem przez nawiew. Jedną z nich są pyłki roślin, które są dokuczliwe niemal przez połowę roku. Uczulone na nie osoby bardzo często są tak wrażliwe, że nawet kontakt z niewielką ilością alergenu powoduje katar, kichanie i silne łzawienie oczu. Prowadzenie samochodu z takimi dolegliwościami staje się nie tylko niekomfortowe, ale często też niebezpieczne. Dlatego regularna wymiana filtrów kabiny jest tak ważna, ponieważ dobre filtry zatrzymują pyłki, dzięki czemu znacznie podwyższają komfort jazdy każdego, kto zmaga się z tym rodzajem alergii wziewnej. Chcąc ochronić się przed pyłkami, warto wymieniać filtry na wiosnę, kiedy rośliny zaczynają pylić. Filtry kabinowe są najbardziej skuteczne na początku użytkowania.

dlaczego stosować filtry kabinowe

#2 Dla naszego zdrowia

Nie tylko pyłki mogą dostać się do kabiny pojazdu przez nawiew. Przede wszystkim – i to przez cały rok – jesteśmy narażeni na kontakt z mnóstwem zanieczyszczeń na drodze. Kurz i szkodliwe pyły, nawet jeśli w czasie jazdy nie będziemy odczuwali tego, że przedostają się do kabiny, z biegiem czasu będą wyrządzać w naszych organizmach coraz większe szkody, tym bardziej jeżeli często podróżujemy samochodem i zwykle jeździmy po drogach o dużym natężeniu ruchu. Długotrwałe narażenie na kontakt z takimi zanieczyszczeniami i ich wdychanie mogą powodować m.in. choroby układu oddechowego, a także przyczynić się do rozwoju nowotworów. Warto chronić swoje zdrowie w bardzo prosty sposób, jakim jest regularna wymiana filtra kabiny.

#3 Dla zdrowia naszych dzieci

Można to potraktować jako uzupełnienie powyższego punktu: narażenie dzieci na kontakt z zanieczyszczeniami wpadającymi do kabiny samochodu wraz z zewnętrznym powietrzem tym bardziej może zaszkodzić ich zdrowiu. Pamiętajmy, że ich organizmy są bardziej wrażliwe!

zastosowanie filtrów kabiny

#4 Dla naszego komfortu

Mimo, że filtry kabinowe przede wszystkim zatrzymują zanieczyszczenia, warto pamiętać także o tym, że mają one wpływ na ograniczenie przedostawania się do kabiny pojazdu nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz, jeśli posiadają sprawny filtr węglowy. Takie filtry są nieco droższe niż te bez dodatku węgla aktywnego, warto jednak w nie zainwestować. Nie chodzi tu tylko o to, że wdychanie w trakcie podróży nieprzyjemnych zapachów, np. spalin, jest nieprzyjemne, ale przede wszystkim może spowodować to bóle głowy, a u bardziej wrażliwych osób również nudności. To najprostszy sposób na to, by popsuć sobie cały dzień.

Podsumowanie

Jak widać, filtry kabinowe, mimo tego, że wciąż przez wielu bagatelizowane, mają ważny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też warto dbać o ich regularną wymianę – co kilka tysięcy kilometrów kontrolujmy ich stan i nie zwlekajmy ze zmianą, kiedy filtry wykazują już objawy zużycia.


Zostaw odpowiedź